Stowarzyszenie Europejskich Producentów Stali na Opakowania (APEAL) stwierdziło, że nowe niezależnie zweryfikowane dane pokazują, że opakowania stalowe osiągnęły już nowy docelowy poziom recyklingu UE na rok 2025, cztery lata przed terminem.
Następuje to po wprowadzeniu zharmonizowanej metody obliczania wskaźników recyklingu opakowań w UE, co APEAL z zadowoleniem przyjął jako ważny krok w kierunku stworzenia równych warunków działania dla wszystkich materiałów opakowaniowych w Europie.
Według APEAL państwa członkowskie UE stosowały wcześniej różne metody w celu określenia współczynników recyklingu różnych materiałów, co prowadziło do zawyżonych wskaźników i maskowało wyzwania związane z recyklingiem oraz formatami opakowań wielomateriałowych.Wprowadzenie nowej metodologii, skupiającej się na ilości materiału faktycznie poddanego recyklingowi na początku operacji recyklingu, oznacza poważną zmianę w kierunku dokładności i przejrzystości w europejskim przemyśle opakowań. Następnie stwierdzono, że chociaż kilka państw członkowskich UE przyjęło w zeszłym roku nową unijną metodologię obliczeń, a więcej wdrożyło zaktualizowane zasady w tym roku, nadal trwa okres przejściowy. Osiem państw członkowskich w dalszym ciągu przestrzega poprzednich rozporządzeń.Nowo opublikowane dane liczbowe odpowiadają ilości opakowań faktycznie poddawanych recyklingowi, a nie tylko zbieranych, co jest zgodne z postępowym podejściem przyjętym przez UE.Liczby te pokazują, że w 2021 r. 78,5% opakowań stalowych zostało „naprawdę poddanych recyklingowi”, co odpowiada prawie 8 na 10 opakowań stalowych wprowadzonych na rynek.
To osiągnięcie oznacza, że docelowy poziom recyklingu stali w UE wynoszący 70% do 2025 r. został już osiągnięty – stwierdziła organizacja APEAL. Koncentrując się na faktycznych tonach recyklingu, a nie na zebranych lub posortowanych tonach, APEAL i jego partnerzy dążą do wspólnego budowania bardziej ekologicznej przyszłości o większym obiegu zamkniętym, dalszego promowania zrównoważonego rozwoju i ochrony zasobów w branży opakowaniowej.
Steve Claus, sekretarz generalny APEAL, podkreślił znaczenie tych ustaleń, stwierdzając: „Liczby potwierdzają, że stal pozostaje najczęściej poddawanym recyklingowi materiałem opakowaniowym w Europie, co świadczy o jej wyjątkowych właściwościach i wspólnych wysiłkach interesariuszy w całym łańcuchu wartości, aby utrzymać 100% zamkniętą pętlę materiału. W przeciwieństwie do wielu innych materiałów opakowaniowych, nasze nowo opublikowane dane opierają się na rzeczywistym recyklingu opakowań stalowych, a nie tylko na ich zbiórce.
Właściwości magnetyczne stali sprawiają, że można ją łatwo odzyskać z dowolnego strumienia odpadów, a jej trwała jakość gwarantuje, że można ją wielokrotnie poddawać recyklingowi bez utraty jakości materiału. Te cechy sprawiły, że stal przez kolejny rok z rzędu pozostawała w Europie najpopularniejszym materiałem opakowaniowym poddawanym recyklingowi, co pokazuje, dlaczego stal tak dobrze wpisuje się w unijną wizję gospodarki o obiegu zamkniętym.
Źródło: https://worldaerosols.com/