AEROBAL: Globalna dostawa aluminiowych puszek aerozolowych wzrosła o 4,4 procent

AEROBAL: Globalna dostawa aluminiowych puszek aerozolowych wzrosła o 4,4 procent

Międzynarodowa Organizacja Producentów Aluminiowych Pojemników Aerozolowych (AEROBAL) informuje, że globalne dostawy jej członków wzrosły o 4,4 procent, osiągając ponad 3,4 miliarda sztuk w pierwszej połowie 2024 roku.

Wzrost rynku napędzany jest głównie przez silny popyt w dominujących ilościowo segmentach dezodorantów i lakierów do włosów, które odnotowały wzrosty odpowiednio o 7 i 8 procent. Popyt w sektorze farmaceutycznym również wzrósł pozytywnie, o około 3 procent. Szczególnie satysfakcjonujące były dostawy do mniej istotnego sektora spożywczego, które wzrosły aż o 12 procent.

Rozwój rynku napędzały głównie dostawy do 27 państw członkowskich UE, w tym Wielkiej Brytanii, oraz do obu Ameryk – Południowej i Północnej – gdzie odnotowano wzrosty odpowiednio o około 5 i 11 procent. Dostawy do Azji/Oceanii oraz Bliskiego Wschodu również wzrosły, odpowiednio o około 3 i 17 procent. Jednak dostawy do Afryki spadły o około 3 procent.

Zrównoważony rozwój pozostaje najwyższym priorytetem

Tematy związane ze zrównoważonym rozwojem i redukcją śladu węglowego opakowań nadal są kluczowym obszarem zainteresowania w branży opakowań. W związku z tym odnotowuje się duże zapotrzebowanie na aluminiowe puszki zawierające jak najwięcej materiału pochodzącego z recyklingu poużytkowego. Jednak rosnący globalny popyt spotyka się z ograniczoną dostępnością wysokiej jakości złomu aluminiowego, który jest niezbędny do technicznie wymagającej produkcji aluminiowych puszek aerozolowych. Ponadto rośnie znacząco zapotrzebowanie na „zielone aluminium”, produkowane przy użyciu energii odnawialnej, co skutkuje znacznie niższym śladem CO2.

Kluczowe znaczenie dla branży ma efektywne kryterium projektowania pod kątem recyklingu (Design for Recycling), aby zapewnić, że aluminiowe puszki aerozolowe mogą być ponownie włączane do obiegu recyklingowego przy minimalnym zużyciu materiału i złożoności opakowań. „Obecny projekt nowych europejskich regulacji dotyczących opakowań zawiera już wymogi dotyczące spójnego projektowania pod kątem recyklingu, które muszą zostać jeszcze bardziej doprecyzowane w aktach delegowanych Komisji Europejskiej. Konsorcjum stowarzyszeń opakowaniowych współpracuje obecnie z Instytutem Cyclos HTP nad badaniem mającym na celu opracowanie szczegółowych kryteriów i wytycznych projektowania pod kątem recyklingu dla różnych typów opakowań aluminiowych. Dokument ten ma służyć jako naukowo uzasadniona podstawa do przyszłych dyskusji z odpowiednimi europejskimi organami normalizacyjnymi i ustawodawczymi” – wyjaśnia Sekretarz Generalny AEROBAL, Seifeldin Raslan Mohamed.

Oczekiwane spowolnienie popytu ze względu na napiętą sytuację gospodarczą

Ogólnie słabe warunki gospodarcze na całym świecie (z kilkoma wyjątkami), liczne punkty kryzysowe oraz wciąż stosunkowo wysoka inflacja osłabiają nastroje w branży aluminiowych puszek aerozolowych, pomimo wyraźnego wzrostu globalnych dostaw.

„To niesatysfakcjonujące połączenie wyzwań gospodarczych i politycznych tworzy przeszkody, które spowalniają wzrost zarówno dla naszych firm członkowskich, jak i ich klientów. Niemniej jednak branża aluminiowych puszek aerozolowych pozostaje odporna, dlatego spodziewamy się, że popyt pozostanie stabilny lub nawet nieznacznie wzrośnie w drugiej połowie roku. Średniookresowe perspektywy dla aluminiowych puszek aerozolowych również pozostają dość pozytywne” – podsumowuje Prezes AEROBAL, Rob Huffman.

Źródło: AEROBAL